Автор Юли Пишев
Има толкова места, които подминаваме (говоря като Софиянец), когато бързаме да си починем, че си струва да спомена поне четири, които можете да обиколите с минимално усилие. Може и да им посветите отдeлни посещения, разбира се.
Траянови Врата
Всички сигурно са минавали по магистрала “Тракия” през тунела “Траянови врата”. Много пъти съм се чудел къде е вратата и съм се оглеждал безуспешно. Тя е съвсем близо северно от пътя. Ако идвате от София, тръгнете по отбивката за Костенец. След няколкостотин метра ще видите разрушено ханче вляво от пътя. Хванете и тази отбивка. Карате няколко километра по чудесен асфалтов път и излизате на върха на хълма северно от магистралата. От него има три пътя. На стотина метра по средния, ще стигнете останки от римски гарнизон. Мисля че е известен като Маркова Механа От хълма ще го видите, ако няма много растителност. Колкото до крепостта, цитирам:
“Построена е от римския император Траян във II век като символична граница между провинциите Тракия и Македония. Българите ремонтират и използват тази крепост. Те я наричат Щипон. През 986 година цар Самуил нанася тежко поражение на Василий ІІ в околностите на крепостта.”
Всъщност в района има повече останки и може да ги обиколите ако разполагате с време.
Откъм Пловдив Траянови врата може би е достъпна и по отклонението непосредствено преди тунела. Доскоро беше затворено с мантинела.
Стара Загора
Градът и без това е красив. Римския форум и другите масивни останки са си направо в центъра до съдебната палата.
По трудно е да откриете неолитните жилища. На влизане откъм София, ще видите табелата. Тя няма да ви отведе далеч. Питайте за болницата. МБАЛ „Проф. д-р Ст. Киркович. Адресът е бул. „Столетов“ No. 0. Работното време е нормално 09-17.00, без неделя и понеделник.
Кабиле
Когато вече почти помирисвате морето, добре е да потърпите, за да посетите един действащ археологически музей на открито. Може на “петолъчката” да тръгнете по пътя за Ямбол и преди града да търсите отклонението за село Кабиле, може и направо през отклонението за Желю Войвода. Пак е най-добре да цитирам:
“Град Кабиле е възникнал към края на ІІ хил.пр.Хр. около голям култов център на възвишението „Зайчи връх“ край завоя на р.Тонзос (дн. Тунджа).
В античната епоха е важен икономически, религиозен и културен център в Югоизточна Тракия и Долна Тунджа.”
Ако обичате добре организираните мероприятия, не е лошо да се обадите предварително в музея в Ямбол, за да видите дали е отворено. И да не го направите, не е страшно. Повечето време се правят разкопки, а и охраната проявява разбиране към вашето неведение.
Чудесно е, че огромната площ на резервата е заградена и се пази. Останките са обозначени. Има и сграда с музей.
Маркели
Ако включите и тази крепост в маршрута си, може и да не стигнете до морето. Все пак последователността не е задължителна. Но не я пропускайте! Сигурно си заслужава, щом и президентът ходи там.
Маркели пази подстъпите от юг към Върбишкия и Ришкия проходи, водещи към Плиска. Описана е в учебниците по история със сражението през 792г. Хан Кардам нанася едно от онези поражения на византийците, когато императорът се спасява с позорно бягство. Известна е и с внушителния си землен вал.
Останките са сериозни, но отново е добре да знаете как да ги търсите. В противен случай лесно може да се изгубите в житата. Откъм София, гледайте на юг, преди да стигнете Карнобат. Ще видите ж.п. линията, която идва малки косо към пътя. На върха на хълма на 1-2 км има метална покривна конструкция. Това е.
Може би вече има и табела, но иначе посоката е: за Крумово градище по асфалт, на върха на хълма към поделението, оттам вече се вижда.
Получи се суховато, но дано поне е добър пътеводител. Успех.